Stor betongkontrakt i Sauda
Høsten 2005 ble det inngått kontrakt mellom Ølen Betong AS og entreprenørfirmaet SRG AS om levering av all betong til SRG sitt arbeid i Sauda i forbindelse med kraftutbyggingen i Raundalen og i Sønnåhamn.
Publisert: 28.10.2005
Hans Olav Storkås, prosjektdirektør i Scandinavian Rock Group (SRG), forteller til avisen Ryfylke at kontrakten mellom SRG og Ølen Betong er verd omlag 30 millionar kroner og dreier seg om levering av all betong til SRG sitt arbeid i Sauda i forbindelse med kraftutbyggingen i Raundalen og i Sønnåhamn. Et arbeid vel2 1/2 år fram i tid. – Vi regner med at det vil dreie seg om mellom 15 og 20 000 kubikkmeter med sprøytebetong og 15 000 kubikkmeter med konstruksjonsbetong, forklarer Storkås. Sprøytebetongen benyttes for å sikre seg mot at fjellet raser ut, mens konstruksjonsbetongen blant annet vil gå til byggingen av kraftstasjonen inne i fjellet i Sønnåhamn. SRG har inngått kontrakten direkte med Ølen Betong som på sin side også har inngått et samarbeidsfellesskap med Brødrene Selvik as i Sauda. Sammen vil disse to bedriftene stå for leveringen av all betong til SRG sine prosjekter i Sauda. – En god løsning, sier Storkås i samtalen med avisen Ryfylke. -Vi er veldig godt fornøyd med å kjøpe disse tjenestene i stedet for å sette opp eget blandeverk.



den planlagte Sudautbyggingen: Produksjonen vil dobles -Saudefaldene produserer i dag i overkant av 1 TWh. Dette tilsvarer ca 1% av kraftforbruket i Norge. Opprustings- og utvidelsesprosjektet som er konsesjonssøkt vil nesten doble denne produksjonen. Dette innebærer at den økte produksjonen vil erstatte import av kraft fra utlandet. Produksjon av tilsvarende mengde kullkraft vil årlig gi et utslipp på
700 000 tonn CO2. Dette utgjør i underkant av 10 % av de forpliktelsene Norge trolig vil påta seg gjennom ratifisering av Kyoto-avtalen, sier Sundsbø. Gjennom relativt beskjedne naturinngrep, gir kraften fra Saudaprosjektet betydelig miljømessig gevinst gjennom redusert bruk av fossile energikilder. Kraftbalansen i Norge er anstrengt. For å bedre denne, trenger vi å vedlikeholde og videreutvikle vannkraften vår samtidig som vi utvikler andre fornybare energikilder. ENØK-tiltak både i industrien og hjemme hos hver enkelt av oss er også viktig. Haugalandet er et betydelig underskuddsområde for kraft. Den nye kraften fra Sauda vil bedre tilgangen på både effekt og energi for Haugalandet. (Oslo, 23. april 2002, Elkem ASA)